Manga Shoujo

11. listopadu 2008 v 17:46 | Denush-ka |  Manga


Shoujo Manga

Shoujo Manga (少女, také Shōjo, čti šódžo) je manga, resp. anime určené pro dívky a ženy. V Japonsku, narozdíl od Západu, dívky/ženy mangu čtou a je spíše výjimkou, když ji někdo nečte. Také značná část chlapců/mužů čte dívčí mangu (přestože jich to přizná jen málo).
První příběh, který lze považovat za shoujo mangu, napsal Osamu Tezuka někdy v 50. letech a vyšel pod názvem Ribon no Kishi (Rytíř Mašle). Hlavní postavu tehdejší shoujo mangy tvořila dívka, typický příběh byl romantický nebo se zabýval vztahy mezi matkou a dcerou. Začátkem sedmdesátých let se shoujo manga adaptovala některá témata shounen mangy, např. sci-fi příběhy, a přidala další vlastní témata. Od té doby rozhodně nelze shoujo mangu považovat jen za jednoduché romantické příběhy. Od konce sedmdesátých let navíc shoujo manga ani netvoří jednolitý blok - mahou shoujo, fantasy a yaoi se stávají samostatnými proudy oddělenými od "mainstreamu".
Typické shoujo jsou: Sailor Moon, Magic Knights Rayearth (mahou shoujo), Kodomo no Omocha, Slayers (komediální), Fushigi Yuugi, Vision of Escaflowne (fantasy), Hana Yori Dango (romantický), Shoujo Kakumei Utena (art), Haibane renmei (drama, art).
Také dost dívek/žen čte shounen mangu, a přestože stále platí základní rozdělení na shoujo a shounen, tyto dva směry se dosti prolínají a kopírují od sebe navzájem tak, že brzy pravděpodobně přestane být toto dělení užitečné.


Mahou Shoujo

Mahou znamená magii a shoujo dívku. Mahou shoujo [čti Mahó Šódžo] pak označuje druh mangy určený především pro dívky základní školy. Její nejznámější představitelkou je Sailor Moon. (A většinou jde o velmi dlouhé seriály.)
Hlavní hrdinkou bývá dívka, která získá magické schopnosti, jež pak využívá k záchraně světa, nebo jí naopak pomáhají vyrovnat se s dospíváním. Naprosto nezbytnou součástí každé mahó shójo mangy je nějaké mluvící zvířátko nebo ještě lépe plyšová hračka hlavní hrdinky. Ta pak dává hlavní hrdince spoustu dobrých rad, kterými se bohužel hrdinka málokdy řídí.
Získané magické schopnosti nemusí být nijak zvlášť ohromné, třeba v Magical Stage Fancy Lala se hlavní hrdinka proměňuje v sebe samu o deset let starší. To jí umožňuje získat ve starší podobě vysněné místo modelky a herečky. Většinou ale magické schopnosti spočívají v transformaci na málo oblečenou vyvinutější hlavní hrdinku s velmi dobrými znalostmi bojového umění a občas také kouzel.
Typičtí zástupci: SailorMoon, Pretty Cure, Magic Knights Rayearth, Kamikaze Kaitou Jeanne, Wedding Peach


Shounen Manga

Shounen Manga (少年, Shōnen, čti Šónen) jsou většinou mangy akčně nebo sportovně zaměřené(jsou i vyjímky které mají nádech humoru), případně ještě mangy žánru Rabukome.
Klasickými zástupci těchto mang jsou třeba Naruto, Bleach, Prince of Tennis, Hikaru no Go, Hunter x Hunter, One Piece a další.


Rabukome

Rabukome - "Love Comedy" je početná rodina anime a mangy romanticko-humorného obsahu. Cílovou skupinou bývají primárně chlapci, popularita známých titulů však překračuje všechny věkové i druhové hranice. Typičtí zástupci: Love Hina, Mahou Sensei Negima, School Rumble, Oh! My Goddess, To Heart, Kimagure Orange Road.


Yaoi/Shounen Ai

V tomto typu mangy se objevuje vztah mezi muži a to většinou na sexuální úrovni. To však neznamená, že by se to dalo přirovnat k hentai. Mezi známé Shounen Ai patří například Boys Next Door (由貴 香織里, Kaori Yuki), Gravitation (村上真紀, Maki Murakami), Zetsuai (尾崎南, Minami Ozaki), Fake (真東 砂波, Sanami Matoh), … Rozdíl mezi Yaoi a Shounen Ai je v tom, že v yaoi dosáhne vztah sexuální úrovně, kdežto v shounen-ai dojde maximálně k polibku.

Yuri/Shoujo Ai

Tento typ mangy má podobnou náplň jako Yaoi/Shounen Ai, jen je zaměřen na vztah dvou dívek a to většinou spíše na platonické úrovni (mluvíme o Shoujo Ai) než na sexuální (Yuri). Mezi nejznámější mangy s tímto zaměřením patří Shoujo Kakumei Utena, Card Captor Sakura, Maria-sama ga Miteru, Pieta, Yokohama Kaidashi Kikou, Onii-sama E, Kashimashi ~Girl meets girl~ a další. Nejznámější překladatelskou skupinou (jp to en) pro mangy tohoto typu jsou lililicious (viz odkazy)


Seinen a Josei manga

Jsou žánry mangy určené pro mladé dospělé, obvykle ve věku 18 - 30 let, ale mohou být i výrazně starší.
Josei(Japonsky: 女性, lit. "žena", vyslovováno jako [džosei]; také znamé jako redīsu (レディース) nebo redikomi (レディコミ), lit. "dámský comix"), je žánr psaný a kreslený převážně ženami pro dívčí a dospělé čtenářky. Zabývá se hlavně každodenním životem hrdinek a jejich problémy. Může se odehravát i na střední nebo vysoké škole, ačkoli spíše pokrývá život dospělých žen. Stylově bývá více konzervativní a realistické nežli shoujo. Také z kresby mizí velké oči hrdinek (rys typický pro Shoujo mangu - existuje teorie - "Čím naivnější a světem méně protřelé hrdinka tím větší oči"). Josei též popisuje realističtější vztahy, nebývají tak idealizované jako v shoujo. Typickými zástupci Josei jsou Honey and Clover, Bara no Tame ni, I.S., nebo také Paradise Kiss
Seinen (Japonsky: 青年, čti Seinen) má pestrý výběr uměleckých stylů od Avantgardy až po pornografii. Námětově není přiliš vyhraněné. Většinou lze Seinen identifikovat nepřitomností furigany. Nepříliš typickým zástupcem Seinen je anime a manga Aria a její předchůdce Aqua od Amano Kozue
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama