Co je to Yuri

11. listopadu 2008 v 17:59 | Denush-ka |  Ai a Yuri

CO JE YURI?

Yuri [juri] je japonské slovo, znamenající lilie. Může jít i o dívčí jméno. Ale také se velmi často používá jako označení intimního vztahu dvou žen/dívek. Na Západě se dříve používal výraz shoujo-ai ([šoudžo-ai], dívčí (shoujo) láska (ai)), narozdíl od Japonska, kde se takové označení nepoužívá.
Rozdíl mezi těmito dvěma termíny je a není. Jako v případě shounen-ai je i shoujo-ai americký termín, tj. výraz se začal používat v Americe. Tehdy se také přísně shoujo-ai od yuri oddělovalo. První se mělo týkat pouze platonické, tj. netělesné, lásky a druhé mělo být naopak pouze o ní. Jenže doby se mění a ne všechno, co obsahuje sex, musí být nutně jen o sexu. A tak tamější komunita nadšenců anime a mangy začala používat obecnější pojmy yuri (o ženách) a yaoi (o mužích), které znamenají homosexuální tématiku obecně a navíc se drží originálního japonského termínu. Ačkoliv je nutné podotknout, že tento termín začíná být v Japonsku vymezován ještě jedním termínem, bian, což je zkratka rezubian a znamená to lesbička.
V Čechách stále přetrvává anglofonní termín shoujo-ai, nicméně zde se budeme držet druhého - obecnějšího - označení, yuri.
Co je anime a manga? Manga je kreslený komiks a anime kreslený film nebo seriál. Oba útvary pocházejí z Japonska, díky čemuž mají jistá specifika. Například mohou využívat tzv. super deformed, kdy jsou reakce postav kreslené v extrémní nebo přehnané podobě (viz. anglická Wikipedia). Navzdory tomu, že je tento typ kultury na západě často spojován s dětskou zábavou, není tomu tak. Mnohá díla jsou spojena s tématy, která jsou v našich oblastech považována víceméně za tabu. Stejně jako v sobě nesou "dospělé" vtipy, za něž by se nemusel stydět leckterý hraný západní film. Hlavním esem v rukávu, dle mého pohledu, je však pohled na svět a mezilidské vztahy. Přestože je anime/manga opravdu obsáhlé odvětví, jedno se jim upřít nedá. Jejich vnímání života je jako výzva, která by se měla využít. A protože je každý člověk jiný, existuje široká různorodost potencionálních voleb. Nezáleží na jakémsi jednotném společenském vzorci, který od svojí lidské součásti něco očekává. Ani tady neexistují hranice dobra a zla, protože jejich hranice si určujete sami. Tento svět spoléhá na Váš cit a ochotu užívat si lidi takové, jací jsou.
Ačkoliv pokud budeme fér, i japonské anime obsahuje spoustu klišé a společenských dogmat. Podžánr Yuri je ostatně krásný příklad sám o sobě ^^.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama